Metabolizmus

Dnes som sa Vám rozhodla napísať niečo o metebolizme.

Moja otázka bola: Čo je horšie? Príšerne rýchly metabolizmus, alebo pomalý metabolizmus?

Pravdu malo len úplne minimum ľudí. Prečo je to tak? Pretože veľa ľudí s pomalým metabolizmom, ktorí chcú schudnúť túžia mať rýchly metabolizmus a zas naopak. Tí čo majú rýchly metabolizmus a chcú pribrať túžia mať pomalý, ale to je úplne normálne.

Obidve strany s tým bojujú aby mali “zlatý stred”. Táto téma je podľa mňa dôležitá a každý by mal o nej vedieť, pretože každý máme metabolizmus.

Chcela som poukázať na to, že metabolizmus je len ľudská výhovorka! Nezáleží či máš rýchly, alebo pomalý metabolizmus. Záleží hlavne na tebe, na tvojom myslení a ako sa k tomuto “problému” postavíš! Veľa ľudí mi to “závidí” ale v skutku to nie je až také super. No o tom sa rozpíšem neskôr.

Čo metabolizmus vlastne je?

Laicky povedané, metabolizmus hovorí o tom ako Vaše telo naloží s energiou, ktorú ste prijali v strave. Má dve možnosti. Buď ju spáli, alebo časť spáli a časť uloží vo forme tuku. Rýchly aj pomalý metabolizmus má svoje plusy aj mínusy, no najlepšie je ak máte spomínaný “zlatý stred”.

Ak máte rýchly metabolizmus, Vaše telo nepriberie (pokiaľ sa neprejedáte) a naopak Vám chudnutie pôjde ľahšie.

Pokiaľ ale máte spomalený metabolizmus, pravdepodobne máte aj nadváhu. Ak sa rozhodnete chudnúť, tak zabudnite na hladovku, alebo výrazné obmedzenie jedla. Lebo si ešte viac spomalíte metabolizmus – pretože telo tým trápite, začne si robiť zásoby (Ukladá tuk) a potom nastane jojo efekt. Takto budete chudnúť celý život a zbytočne. Vždy to bude bez dlhodobého úspechu…

Pomalý metabolizmus

Poďme si “povedať” ako metabolizmus rozbehnúť. Ako som už spomínala, že všetko je v hlave, pokiaľ nemáte poruchu, alebo iný zdravotný problém tak máte omnoho väčšiu šancu dosiahnuť “zlatý stred”, ako ľudia s rýchlym metabolizmom.

Existujú snáď stovky článkov ako ho zdravým spôsobom zrýchliť. Možno to pre Vás znie nemožne, ale odborníci tvrdia, že zrýchlenie pomalého metabolizmu je jednoduché.

Prečo?

Pretože, najväčšia, najsilnejšia a najťažšia prekáža ste VY a Vaša myseľ. Hlavne to naozaj musíte chcieť, a mať to v hlave nadstavené, že to nie je nemožné! Nechcite to kvôli nejakej osobe, kvôli nezdravému jedlu, dovolenke, svadbe, či ľuďom naokolo niečo dokazovať, neporovnávajte sa z inými!

Robte to kvôli sebe! Aby ste sa vo svojom tele cítili úžasne, nehanbili sa za svoju postavu, prekonávajte sami seba, porovnávajte sa len so sebou. Je to Vaše telo, Váš metabolizmus nie iných ľudí. Vy v tom tele žijete, tak mu doprajte to najlepšie.

Ako rozbehnúť metabolizmus?  

 1. Jedzte viac jedál za deň v menších porciách (5-6) – volte zdravšiu a plnohodnejšiu stravu. Veľa ľudí si myslí, že schudne, keď bude jesť menej (1-2 jedla za deň) To je chyba! Telo si začne robiť zásoby (ukladať tuk) lebo vie, že ďalšie jedlo tak skoro nedostane.
 2. Začnite sa hýbať, cvičiť, budovať svalstvo – Jednak tréningom zhadzujete tuk, ale aj budujete svalstvo. Svaly sú totiž pre spaľovanie energie najdôležitejšie, pri budovaní sa zrýchľuje metabolizmus.
 3. Pite dostatok tekutín (2-4l za deň) – zahoďte sladené, kalorické nápoje a vymeňte ich za čistú vodu, zelený čaj, citronádu či kávu.
 4. Dostatok spánku – Viem, že to vždy nejde, ale aj dostatok spánku je veľmi dôležitý. Pokúste sa spať 7-8 hodín.

Keď tieto 4 fakty budete dlhodobo spĺňať, je viac než isté, že si zrýchlite metabolizmus. Výskumy dokázali, že zrýchlenie metabolizmu trvá v prieme od 6 mesiacov do 1 roka. Hlavne to nemôžete chcieť hneď, všetko potrebuje svoj čas, buďte trpezlivý.

Štítna žľaza

Čo je štítna žľaza? Je jedna z najväčších žliaz v tele. Je to dvojlalokový orgán umiestnený v krku, ktorý produkuje hormóny. Štítna žľaza riadi rast a metabolizmus celého organizmu, je nenahraditeľná, bez nej by telo nefungovalo. Málo ľudí sa narodí s pomalým, alebo rýchlym metabolizmom, pokiaľ sa nenarodíte s poruchou štítnej žľazy.

Sú dva druhy:  

 1. Znížená funkcia štítnej žľazy – pomalý metabolizmus.  
 2. Zvýšená funkcia štítnej žľazy – rýchly metabolizmus.  

Ochorenie štítnej žľazy u detí sa objaví len u 5% populácie, väčšina u žien. Až 15-20% žien vyššieho veku ním trpia. Takže väčšina ľudí sa narodí so “zlatým stredom” metabolizmu. (Teraz sa bavíme o tých 95% populácie.) Takže je fakt, že ste mali dobrý metabolizmus, ale ako ste sa vyvíjali a rástli tak ste si ho nevedomky pokazili.

5 Faktorov, ktoré spomaľujú metabolizmus

 1. Nezdravá strava.
 2. Málo stravy (1-3 porcie denne).
 3. Nedostatok spánku.
 4. Nedostatok pohybu.
 5. Pijete príliš sladených nápojov.

Ak ste toto robili, alebo robíte dlhodobo, tak si spomaľujete metabolizmus.

Ako sa tomu vyhnúť? Čo s tým robiť? Ako ho zrýchliť?

Dozviete sa v následujúcom článku.

Páčil sa Vám článok?

Share on facebook
Zdieľať na Facebooku
Share on twitter
Zdieľať na Twitteri
Share on linkedin
Zdieľať na Linkdin
Share on pinterest
Zdieľať na Pinterest
Share on email
Zdieľať emailom
Share on whatsapp
Zdieľať pomocou WhatsApp

Autor:

Táto stránka používa cookies. Prehliadaním tejto stránky súhlasíte s ich používaním.